Trutnov, Jánské Lázně a Černá hora, Pec pod Sněžkou
Trutnov, brána do východních Krkonoš vznikl na místě osady Úpa na strategické cestě do Slezska ve 13. století. Jedna pověst vypráví, že název pochází od rytíře Truta, který zabil bájného draka, toho, co je dodnes k vidění ve vstupu do staré brněnské radnice. Jiná praví, že název Trutnov pochází z německého Trautenau (volně přeloženo jako milé místo na nivách). Ani Trutnovu se nevyhnuly krvavé události. Po husitských bojích a vpádu Švédů bylo v březnu 1775 utopeno v krvi povstalecké vojsko nevolníků na Humlově kopci na městem. V roce 1866 zažil Trutnov vpád Prusů. Památníky na Šibeníku a Jánském vršku, název obce Bojiště a pohřebiště v Trutnově Poříčí připomínají mnoho tisíc padlých v bitvě, která bohužel nic nerozhodla. Výsledná bitva proběhla později u Hradce Králové.
Na Krakonošově náměstí s krásným podloubím a spojovacími uličkami uvidíte kašnu s plastikou Krakonoše, barokní sloup Nejsvětější Trojice. Z bývalého hradu Trautenberg později přestavěného na zámek se zachovala jen část sklepení, dnešní vinárna Pod hradem ve Školní ulici. Zámek připomene ještě budova Muzea Podkrkonoší v sousedství. Stavební zajímavostí je pravděpodobně první přestěhovaná stavba v Čechách, kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1840. V roce 1934 byla přemístěna ke dnešní nemocnici. Je škoda, že se nedochovaly ani brány gotického opevnění z červeného permského pískovce. Při ochutnávce místního piva Krakonoš si můžete připomenout, že prezidenta V. Havla kdysi inspirovala práce v místním pivovaru k napsání divadelní hry Audience. Turistické informační centrum najdete na půvabném Krakonošově náměstí.
Janské Lázně jsou známé léčením dětské obrny a lyžařským střediskem Černá Hora. Historický teplý pramen byl údajně objeven již kolem roku 1 000. O čtyři sta let poději zde vniklo poutní místo s názvem Teplice Svatojanské. V 19. století se stalo samostatnou obcí, která koupila pramen s lázněmi. Od roku 1935 zde byla zahájena léčba dětské obrny. V prostoru vyvěrá 30 radioaktivních, termálních a minerálních pramenů. Kromě obrny se zde léčí některá onemocnění pohybového ústrojí, kožní choroby a nemoci horních cest dýchacích. Za shlédnutí stojí Lázeňské náměstí s novorenesanční kolonádou a římskokatolický i evangelický kostel.
Na nedalekou Černou horu vozí turisty již od roku 1928 visutá lanovka, od roku 1980 kabinová. Výškový rozdíl téměř 600 metrů nabízí skvělé tratě pro sjezdové lyžaře, snowboardisty, běžkaře i sáňkaře. Parkoviště je přímo u stanice lanovky.
Pec pod Sněžkou patří mezi hlavní turistická centra Krkonoš. Je východiskem na Sněžku a hřebenové túry. Horníky, kteří zde od 16. století kutali měď, železo a arzen, vystřídali na přelomu 19. a 20. století turisté. Od roku 1949 vede na Sněžku přes Růžovou horu lanovka. V Peci je několik sjezdovek s vleky, trasy pro běžkaře a samozřejmě mnoho ubytovacích a restauračních zařízení.
Ladislav Lašek
30.11.2002