Hradec Králové
Hradec Králové
Nálezy kostí mamuta a pazourkových nástrojů ve Svobodných dvorech svědčí o pravěkém osídlení krajiny. Na místě pozdějšího hradu Charvátů na návrší nad soutokem Labe a Orlice vzniklo bylo již v 10. století významné hradiště. Od 12. století zde stával královský hrad a zanedlouho se stal Hradec druhým nejvýznamnějším středověkým městem českého království. Není jasné, jestli přídomek Eliščino město pochází v pobytu královny Elišky Rejčky nebo Elišky Pomořanské. V době husitských válek byl Hradec významným opěr kališníků. Po třicetileté válce, se vylidněné město stalo sídlem církevních institucí, zejména jezuitů. V letech 1766 až 1789 bylo přestavěno na vojenskou pevnost, která opět výrazně změnila život města. Navzdory vlivu církve a armády se Hradec Králové stal významným střediskem národního obrození. V místní jezuitské koleji studoval B. Balbín, později na místním gymnáziu známé osobnosti, jako jsou V. K. Klicpera, J. H. Pospíšil, J. K. Tyl, F. Škroup, V. V. Tomek, A. Jirásek, K. Čapek a další osobnosti.
Na malebném Velkém náměstí stojí řada pozoruhodných církevních i světských staveb. Barokní období připomíná zejména katedrální kostel sv. Ducha s dvojicí 40 vysokých věží, dále kanovnické domy, jezuitská kolej, dům U Špuláků, Klicperovo divadlo, kasárna na Komenského třídě, část pevnostního kavalíru (dnes tržnice), kryté schodiště Bono Publico a budova pošty. Na Bílé věži je zvon Augustin z roku 1510, druhý největší v Čechách. Současný vzhled města ovlivnila mimořádně jednotná výstavba nových částí města. Autory nejvýznamnějších staveb jsou architekti J. Kotěra a jeho žák J. Gočár. Gočár je například autorem Gymnázia J. K. Tyla, Masarykova základní školy, budovy městského úřadu a okresního úřadu, městské „Gočárovo“ schodiště a Tyršova mostu. Práce architekta J. Kotěry připomíná zejména národní kulturní památka Muzeum východních Čech.
Památník na rakousko pruskou „Bitvu u Hradce Králové“ z roku 1866 najdete u obce Chlum, pár kilometrů od města směrem na Jičín.
Kultura, zábava a sport v Hradci Králové
Do Hradce Králové se dostanete z Kuksu po silnici autem, autobusem nebo na kole, případně vlakem přes Jaroměř.
V Hradci Králové najdete mnoho příležitostí zábavě, poučení i ke sportu. Je tu Muzeum východních Čech, Klicperovo divadlo, divadlo Drak, filharmonie, hvězdárna s planetáriem, Galerie moderního umění, kina, zábavní podniky a Aquapark.
Ladislav Lašek
30.11.2002