Hostinné, Pecka, Hořice
Hostinné znají školáci z nápisů na sešitech vyrobených v místních Krkonošských papírnách. Jiní slyšeli o krkonošských slavnostech Porcinkuli a znalci historie vědí, že v bývalém barokním kostele je Galerie antického umění. Soubor plastik je ukázkou vývoje antického umění od 7. století před Kristem do druhého století našeho letopočtu. Na starosvětském náměstí s podloubím je řada renesančních a barokních domů a gotická radnice s alegorickými postavami obřích Rolandů. Obři byli podle pověsti loupežníky, ale na svých štítech mají dnes počestné znaky Čech a Moravy.
Pecka leží na opačné straně hřebenu Zvičina od Dvora Králové. Půvabné obci vévodí zřícenina hradu Pecka, založeného ve 14. století. Po popravě majitele Kryštofa Haranta v roce 1621 změnil hrad i vzácné umělecké sbírky mnohokrát majitele a v roce 1783 byl „úředně“ rozbořen. Rekonstrukce probíhá již několik desítek let a hrad Pecka stojí za návštěvu.
Pár kilometrů severozápadně od Pecky je bývalé rýžoviště zlata a pozůstatky dolů u pramenů potoka Zlatnice. Nedaleko Pecky je také východisko na sjezdovku na vrcholu hřbetu Zvičina.
Hořice v Podkrkonoší
Město je proslavené školou a soutěžemi kamenosochařů. Na vrchu Gothard nad Hořicemi porazili husité J. Žižky vojska kališnické šlechty. Událost připomíná Žižkův pomník. Na vrchu najdou turisté také kostel, pomníky vojáků z rakousko pruské války z roku 1866 a Riegrův obelisk. Na svahu pod ním je proslulá Galerie plastik a trvalá výstava Mezinárodní galerie moderního sochařství. Díla zde tvoří v rámci každoroční soutěže umělci z mnoha zemí přímo na místě již mnoho let.
Ladislav Lašek
30.11.2002