Dvůr Králové a okolí
Dvůr Králové, ZOO - Safari, přehrada, Zvičina, rekreační ranč Nová Amerika, letiště, přehrada, památník J. A. Komenského, Čertovy hrady a Slučí kameny
Dvůr Králové
Osadu na místě dnešního Dvora Králové objevil při lovu kníže Bořivoj I. A na město ji povýšil Přemysl Otakar II. V dlouhé historii bylo poznamenáno několika válečnými událostmi. Tu poslední, prusko rakouskou válkou z roku 1866, připomíná několik pomníčků v centru obce. Známým se Dvůr Králové stal textilním průmyslem, podvrhem známého Rukopisu královédvorského, údajně nalezeného V. Hankou v roce 1817 a zoologickou zahradou, známou jako východočeské safari.
V městě najdete dostatek stravovacích a ubytovacích služeb as řadu sportovišť včetně koupaliště. Turistické informační centrum najdete na náměstí vedle knihkupectví.
ZOO – Safari
Výjimečná zoologická zahrada je proslulá jako safari, kterým mohou návštěvníci projíždět v autobusu také terénem, ve kterém se volně pohybují stáda zvěře. ZOO Dvůr Králové byla poprvé otevřena jako součást Městského vlastivědného muzea v květnu 1946. Dnes může ZOO návštěvníkům ukázat na více než 70 hektarech přes 2 tisíce zvířat třiceti druhů a chloubu ZOO „Safari park“.
Specialitou ZOO Dvůr Králové jsou od roku 1967 afričtí sudokopytníci, ale návštěvníci v ní najdou také většinu zástupců druhů zvěře, které návštěvník ZOO očekává. Hodnota světové genobanky sudokopytníků je nevyčíslitelná. Dalším unikátem je expozice obrazů Z. Buriana Vývoj života na Zemi. Soubor byl v roce 1993 prohlášen národní kulturní památkou.
Prohlídku ZOO je možné absolvovat pěšky, elektrickým vláčkem, povozem s poníky a oddělenou část výběhů safari také autobusem. V některých letních měsících zpestřuje vedení ZOO program pro návštěvníky noční projížďkou nazvanou „ Noční Safari“.
Zvičina
Dlouhý Zvičinsko-kocléřovský hřbet s nejvyšší nadmořskou výškou 671 metrů dominuje celé královédvorské kotlině. Vrchol Zvičiny převyšuje kotlinu o 300 metrů. Na vrcholu se nachází kostelík z roku 1584 a turistická Raisova chata s rozhlednou. Pod vrcholem je Masarykova studánka se sochou draka. Zvičinu navštěvovalo mnoho literátů, jako K. J. Erben, V. K. Rais, J. Vrchlický a K. H. Mácha. Byla také místem různých srazů a poutí. Z vrcholu je široký pohled na Krkonoše, Podkrkonoší a část Polabské nížiny. V zimě se na zvičinské sjezdovce lyžuje, v letní počasí láká turisty, cykloturisty a vyznavače paraglidingu.
Rekreační ranč Nová Amerika
Spoustu příležitostí pro sport a zábavu najdete asi šest kilometrů od Kuksu. Ranč Nová Amerika leží na klidném místě, kde ale najdete nejen krytou jízdárnu s možností pronajmout si koně, ale také restaurant, penzion a hřiště pro golf, lukostřelbu a místo, kde se mohou vydovádět i děti. Na Novou Ameriku se dostanete z křižovatky silnic Jaroměř a Dvůr Králové směrem na Zaloňov.
Letiště Dvůr Králové – Žíreč
Na polním letišti aeroklubu Dvůr Králové směrem na Žíreč je možné si domluvit vyhlídkové lety pro tři cestující nad krásným Podkrkonoším.
Přehrada Les Království
Proti proudu Labe, v údolí mezi obcemi Dvůr Králové, Bílá Třemešná a Nemojov se nachází jedna z nejstarších údolních přehrad v Čechách. Nazývá se Les Království nebo také Těšnovská přehrada. Stavba byla dokončena, po zdržení vlivem první světové války, v roce 1919. Objem vody v nádrži je 9, 16 mil. M3, hráz je vysoká 41 metrů. Vodní elektrárna byla postavena o dva roky později a od roku 1964 je přehrada chráněna jako technická památka. Věžičky uprostřed hráze připomínají starý hrad a domek hrázného zase maják. Podle znalců je považována za jednu z nejkrásnějších přehrad v Čechách.
Památník Jana A. Komenského
Nedaleká obec Bílá Třemešná připomíná pobyt slavného učitele národů J. A. Komenského. V letech 1926 až 1928 byla místem jeho posledního pobytu před odchodem do exilu. Právě zde vznikaly základy jeho pedagogických a filozofických prací, údajně zde také zahájil práci na Velké didaktice. V blízkosti obce jsou jeskyně, kde se Komenský údajně skrýval.
Čertovy hrady
Nedaleko Dvora Králové směrem na Hořice se u obce Lipnice nacházejí skalní útvary a rozsáhlá balvaniště. Horotvornými pohyby byly pískovce částečně vyzdviženy a vlivem zvětrávání se rozpadly. Již od roku 1949 jsou Čertovy hrady zvláště chráněným územím. Jiný geologický fenomén se nachází u nedaleké obce Vítězná. Je to chráněný skalní útvar, 25 metrů dlouhý, 10 m vysoký a 7 metrů vysoká skalní stěna, tvořená vrstvami různě odolných pískovců s mnoha puklinami, nazývaná Slučí kameny.
Ladislav Lašek
30.11.2002